
Какво се случва когато между двама души има личен спор и го отнася трети!?!
Не знам дали, ровенето и гледането в чуждата паница е българска черта, но от паразити ми дойде до гуша! На където и да се обърна, където и да ида, не минава ден, без някаква заплетена история или интрига, от която страдат хора!
Когато някой си има проблем, обикновено нормалният подход е да тръгне сам да търси решения. Когато в този проблем е намесена друга личност и с нея умишлено липсва комуникация, вече нещата „миришат” на конфликт. ОК! До тук добре....
Вместо тези двамата да седнат и да разрешат проблема, на единият му скимва, че за да му е чиста работата пред останалата част от колектива, може да си изтрие ръцете с трети, нищо не подозиращ човечец. Търси се „удобен балама” /обикновено жертвата е добронамерена и съвестна душица, която съобразява действията си с колкото се може повече хора, да не би да засегне някой/. После започва и търсенето на повода: Как тъй да извъртим нещата, че третият да е виновен....? И естествено повод се намира – неволно действие или дума, без умисъл вкарва „третия” в конфликта между другите двама...
Въпросният „трети” се чуди от къде му е дошло и как да тушира конфликта. Той прави всичко възможно, но понеже вече има повод, другите двама са му ядосани, наливат масло в огъня и той става „виновният”. „Ощипания” или по-простичко казано, този от който е възникнал проблема се старае да замаже работите, но за съжаление вече се е оплескал и вони и няма как да „оправи” нещата, тъй като е станало твърде късно. В крайна сметка, вторият остава безмълвен, защото решава, че конфликта се е пренесъл между другите двама, а причината е че „баламата” се е усетил и съответно предприема някакви действия, за да реши нещата по свой начин.
Какво се случва от тук нататък?
С разширяването на конфликта се спира нормалното протичане на работния процес. Започват мръсни номера и разни уж незначителни грешки, които бавят или объркват работата на по-високо ниво. Твърде възможно е да достигне огромни размери и да повлече още хора и да се добавят още негативи. Възможно е, да се стигне и до това, някой от участниците в конфликта, да загуби работата си или грубо казано да „изгори”.
Вариант 1 – интригата става все по-дълбока, докато един тримата не му писне и не се разприказва.
Последствие: някой „изгаря”, но не се знае кой от тримата.
Вариант 2 – отново имаме разрастване на интригата, но този път благодарение на първия, който е поставил началото.
Тук имаме два вида последствия:
- „изгаря” последният „трети”, поради факта, че върху него се е изляла цялата помия, от двустранния конфликт;
- „изгаря” първият, защото рано или късно се оплита сам в собствените си мрежи;
Вариант 3 /който ми се струва невъзможен и граничи с утопия/ - тримата сядат и се разбират кой какво го „сърби”.
Последствие: тук нещата са най чисти, защото понякога в спора се ражда истината. Ако този спор бъде достатъчно дискретен, всеки поема своята отговорност без фанфари и излишни приказки.
Защо изложих всичко това?
Ами защото това е често срещано явление и е все по-характерно за българина.
Имам усещането, че интригата е хоби за много хора, които явно нямат друга работа и са решили, че за да си запълнят времето, трябва да пречат по този начин и да забъркват каши, усложнявайки живота на околните със собствените си проблеми.
Кое е решението, как да се пресече това още в зародиш?
Единият вариант е колектива да „изхвърли” или игнорира, човека от който е тръгнал проблема, за да не пречи на работата.
Вторият вариант е „Право куме в очи!” или просто проблема се поставя на масата и се говори.
Третият вариант, който не е много желателен, е проблема да бъде поставен на по-високо ниво и там да кажат какво е решението.
Четвъртият вариант е радикален, но понякога доста ефективен – просто да се отсече гнилия клон или по-просто – създаващият интригите да затвори вратата отвън. Но тук вече идва и обективната оценка на по-високо ниво – кой е действителният виновник, за създалата се ситуация.
Ето до какво може да Ви докара един паразит! Зловредно създание, което не само, че вреди на себе си, а и на околните.
Значението на думата в Българския език е нарицателно за човек, който не умее да борави с факти , кой преиначава,"украсява",хиперболизира, като спестява допълнителна информация, която не е в негова полза, след което натрапва на близък с цел вреда на друг.
Наричам тези хора паразити, защото поведението им е заразно, дори е възможно и Вие да бъдете заразени.
Паразитът се развива за сметка на гостоприемника, който губи постепенно жизнеността си. Терминът произлиза от гръцки език: рarassitos - някой, който се храни от чужда трапеза.
Лечението на болестта „интрига”, причинена от тези паразити е дълго, мъчително и обикновено остават следи, като от тумор. Тези зловредни буквално изяждат психиката и нервите Ви, което ако е продължително би могло да навреди и на физическото Ви здраве. Единствената ваксина е истината – когато боравим с нея, рано или късно се вижда кой е първоизточника. Тя ни предпазва от вмешателства, защото както казват хората: „Когато фактите говорят, и боговете мълчат”. Понякога дори се налага да „влезете” в интригата, за да не пострадате. Дори и да се е случило и вече да сте част от подобна воня, бъдете ваксинирани. Вярно, че не винаги да се каже истината е лесно, дори боли..... Въпросът е как ще си изиграете картите и дали дипломацията и търпението са едни от талантите Ви!
А по повод "влизането" в подобна ситуация - понякога става принудително, поради факта, че се пречи на работата. Тези интриги "удрят" хем личностно, хем объркват нещата.
Слагам "хора" в кавички, защото тяхното поведение изобщо няма нищо общо с хуманност и разбиране към околните.

2. Анти-шльокавица! Моля, пишете на кирилица!
3. Истината и само истината!
4. Небесният печат на българите
5. Новини от космоса
6. Greenpeace International
7. Форумът за фотография
8. Тайни и загадки - проби за научно обяснение
9. WIKI LEAKS
10. Сайтът на неравнодушните!
11. Ремонти за дома
12. Електро услуги
13. Хидроизолации
14. Кърти, чисти и извозва
15. Помощ за Вашите снимки и събития!
16. Ветеринарна клиника